تبلیغات
دفـاع مـقدس - آمریکا و جنگ تحمیلی
 • نظرسنجی

  » شما با انتشار چه موضوعاتی بیشتر موافقید؟

 • دفـاع مـقدس

  زنده نگه داشتن یاد شـــــهدا کمتر از شــــــهادت نیست . "مقام معظم رهبری"

 • درباره ما

  باسلام...من محدثه قلی زاده دانش آموز مدرسه احمدی روشن فردیس هستم...
  این وبلاگ را با هدف آشنایی بیشتر دانش آموزان و عموم مردم با ناگفته ها و روایات دفاع مقدس طراحی کردم و هدفم از انتخاب این نوع قالب آشنایی با شهیدان دفاع مقدس به صورت کلی و خلاصه در حد چند خط بود.
  از تمام عزیزانی که درباره مطالب و یا کل وبلاگ انتقادات و پیشنهاداتی دارند تقاضای ارسال این نظرات به ایمیل فوق دارم تا در جهت بهبود وبلاگ مورد استفاده قرار گیرد.
  تماس با من: amintis.1396@gmail.com
  ID تلگرام شخصی مدیر: amingh_v@

 • آمریکا و جنگ تحمیلی

  نویسنده: محدثه قلـی زاده | چهارشنبه 25 مهر 1397 ساعت 02:20 ب.ظ

  بسم رب الشهدا

  این مطلب مصاحبه با  سردار یدالله جوانی، معاون سابق سیاسی و مشاورعالی فعلی نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی درباره دفاع مقدس و آمریکا است
  برای مشاهده به ادامه مطلب مراجعه کنید....
  نقش آمریکا در شکل گیری و آغاز تخاصم عراق با ایران در جنگ ۸ساله را چطور ارزیابی می کنید؟

  واقعیت امر این است که رژیم بعث حاکم بر عراق در سال ۱۳۵۹ اگر از حمایت و پشتیبانی قدرت های جهانی از جمله غربی ها و در رأس آن آمریکا اطمینان خاطر نداشت ، قطعا وارد این نبرد با جمهوری اسلامی نمی شد. چرا که عراق کشوری است که هم به لحاظ وسعت سرزمینی از ایران کوچکتر است و هم به لحاظ جمعیت، جمعیت کمتری را داشت و هم در مجموع وضعیت داخلی عراق با توجه به مسأئل قومی و مذهبی به گونه ای نبود که اقتضای یک حمله اینچنینی را به جمهوری اسلامی داشته باشد.

  در واقع می توان گفت که عامل اصلی ایجاد زمینه ها و بستر برای حمله رژیم بعث عراق به جمهوری اسلامی آن برآوردی بود که صدام از برخورداری از ناحیه کشورهای قدرتمند جهان و کشورهای مرتجع عرب منطقه در این جنگ داشت. آمریکایی ها هم با توجه به شکست هایی که خورده و ایران را از دست داده بودند از همان ابتدا و بلافاصله بعد از شکل گیری جمهوری اسلامی، سیاست ثابتی را در پیش گرفتند.  آن هم اینکه باید انقلاب اسلامی را به شکست برسانند و جمهوری اسلامی را ساقط کنند تا مجدد ایران را به قلمرو سیاسی غرب برگردانند و این سیاست ثابتی بود که امریکایی ها در پیش گرفته بودند.

  آغاز جنگ با مشوق های آمریکایی

  برای اینکه آمریکایی ها به این اهدافشان برسند چند تا کار را انجام دادند که در این کارها با شکست و ناکامی مواجه شدند تا اینکه نهایتا صدام را تحریک و با اعلام حمایت و پشتیبانی از او یک جنگ نیابتی به راه انداختند. در واقع صدام با تحریک و مشوق های آمریکایی ها وارد جنگ با ایران شد و این نکته خیلی مهمی است که اگر نگاه آمریکا نبود تا پشتیبانی ها، تحریک ها، حمایت ها و تأییدهای ابرقدرت های جهانی نبود شاید اساسا جنگی اتفاق نمی افتاد.

  *عراق چرا وارد جنگ با ایران شد و دشمنی آمریکا با نظام اسلامی چقدر به شعله ور تر شدن آن دامن زد؟

  اینکه عراق وارد جنگ شد با توجه به این زمینه هایی که اشاره کردم به ویژگی های شخصیتی و فردی صدام حسین که فردی خودمحور، خود رأی، جاه طلب و قدرت طلب بود، بر می گشت. وی تصور می کرد که انقلاب اسلامی زمینه های ضعف ایران را در منطقه فراهم کرده و او هم در رویای رسیدن به رهبری در منطقه و رهبری جهان عرب به سر می برد.

  لذا تصورش این بود که ضعف در ایران از یک طرف، سیاست های غرب و دولت های عرب در منطقه نسبت به جمهوری اسلامی ایران نیز از طرف دیگر برای او یک فرصت طلایی را ایجاد کرده که اگر او داوطلب این جنگ با ایران شود ظرف یکی دو سه هفته و نهایتا یکی دو سه ماه می تواند فاتح جنگ شود. او تصور می کرد می تواند در این زمان به آن اهدافی که می خواهد در منطقه برسد، ایران را تجزیه کند و خوزستان را ملحق به عراق کند همچنین برخی از جزایر را به نوعی تصرف کند و قدرت برتر خلیج فارس شود و همه اینها به آن ویژگی های شخصی صدام حسین برمی گردد. او یک جنگی را به راه انداخت که خسارت های زیادی را به ملت ایران وارد کرد و خود عراق و ملت عراق را دچار مصیب های بسیار فراوانی کرد.

  پس اینکه چرا صدام وارد جنگ شد بیشتر به ویژگی های شخصیتی صدام حسین  بر می گردد.

  *وقایع تاریخی از روابط نه چندان دوستانه عراق با آمریکا حکایت می کند؛ چه شد که آمریکا وارد رابطه دوستانه ای با عراق شد و صدام را برای جنگ نیابتی با ایران تشویق کرد؟

  به هرحال با انقلاب اسلامی یک تغییرات ژیوپولوتیکی در منطقه رخ داد و آمریکا مهم ترین پایگاه خود را در منطقه از دست داد؛ در داخل عراق هم بعد از جمهوری اسلامی این تحلیل وجود داشت که ما برای اینکه بتوانیم در مقابل انقلاب اسلامی بیاستیم باید یک انعطافی در برابر غرب داشته باشیم.

  لذا یک نیاز دو طرفه به وجود آمد چون غرب در منطقه کشورهایی چون ایران و عربستان را در اختیار داشت و عراق و سوریه و برخی از کشورهای دیگر در منطقه در بلوک شرق حضور داشتند و اگر مثلا ارتش ایران یک ارتش غربی و آمریکایی بود، ارتش عراق یک ارتش وابسته به بلوک شرق بود و سلاح ها و جنگ افزارهای آن عمدتا متعلق به شوروی سابق بود.

  از این رو تغییرات ژیوپولوتیکی منطقه باعث شد که یک نیازی در آمریکا و متقابلا در عراق برای نوعی تعامل و همکاری شکل بگیرد و این مسأله باعث شد که آن روند واگرایی و چالش های گذشته به حاشیه برود و دو کشور برای رسیدن به منافع مشترک همکاری های لازم را داشته باشند. اوج این همکاری ها در آغاز جنگ بود که صدام حسین به راه انداخت و آمریکایی ها هم در منطقه تمام توان خودشان را پشت سر صدام به صحنه آورند. چون امریکایی ها دنبال این بودند که جمهوری اسلامی و انقلاب اسلامی را شکست دهند و صدام هم به دنبال این بود که از این فرصت برای تبدیل شدن به یک رهبر منطقه  استفاده کند.

  در واقع این فرصتی و نیازی بود که هر دو احساس می کردند وجود دارد، سبب شکل گیری یک همگرایی بین امریکا و عراق شد.

  *رهبر انقلاب امام خمینی در آغاز جنگ عنوان کردند “عراق مترسک آمریکاست”. به عبارتی ایشان همان ابتدای جنگ به جنگ نیابتی عراق از جانب آمریکا اشاره کردند؛ این دور اندیشی حضرت امام از کجا نشأت می گرفت و این واقعیت چطور برملا شد؟

  حضرت امام(ره) همواره دوراندیشانه و با شناخت عمیقی که از صحنه داشتند، پیش بینی هایی را انجام می دادند تا مطالبی را بیان کنند که واقعیت داشت. منشأش می تواند آن شناخت عمیقی باشد که خود حضرت امام داشتند و چون در راه خدا قیام کردند و خداوند وعده نصرت به مؤمنینی که در راه او قیام می کنند و به حرکت در می آیند، داده است.

  نصرت های الهی امام برای پیش بینی های سرنوشت ساز

  یکی از نصرت های الهی همان الهامات است همان شناخت هاست و همان راه را جلوی پاگذاشتن است. خود خداوند می فرمایند که کسانی که در راه ما جهاد می کنند ما راههای خودمان را که راه های موفقیت و پیشرفت است جلوی پای آنها می گذاریم.

  لذا حضرت امام دشمن را به خوبی می شناخت و مکر و حیله های دشمن را به خوبی تشخیص می داد و پیش بینی می کرد و دوراندیشانه مردم را نسبت به نقشه ها و توطئه های دشمنان آگاه می ساخت.

  وقتی که صدام جنگ را آغاز کرد امام مطمئن بودند که این کار، کار صدام نیست، صدام تحریک شده و بازیچه قرار گرفته و دیگرانی هستند که صدام را وارد این صحنه کردند. چون عرض کردم مشخص بود که عراق کوچکتر از ایران و جمعیتش هم کمتر از ایران است و در واقع اگر صدام به توان خودش به تنهایی می خواست حساب کند قطعا نباید وارد جنگ با ملت ایران می شد.

  پس باید اینجا پذیرفت که این جنگ یک جنگ نیابتی است و صدام هم به نیابت از دیگران وارد این عرصه و میدان شده است.موضع گیری هایی که آمریکا در این خصوص داشت هم این را نشان داد.

  آمریکا یی ها از همان ابتدا که با از دست دادن ایران خسارت دیدند، تهدیدهایی را شروع کردند ولی حضرت امام با مواضع انقلابی و قاطعانه ای که اتخاذ کردند به آمریکایی ها این پیام را دادند که هر نوع رویارویی با ملت ایران به ضرر آمریکا تمام خواهد شد و ملت ایران با تمام قوا در مقابل آمریکا خواهد ایستاد.

  گذر زمان ثابت کرد « عراق مترسک آمریکاست»

  آمریکایی ها هم بعد از حادثه طبس متوجه شدند که رویارویی مستقیم با جمهوری اسلامی برایشان بسیار خطرناک است و ریسکش بالاست و لذا به دنبال راه اندازی یک جنگ نیابتی در منطقه افتادند.

  با این مقدمه ها و زمینه ها بود که وقتی صدام حمله کرد حضرت امام قاطعانه فرمودند که عراق مترسک آمریکاست و به نیابت از آمریکا و قدرت ها وارد این جنگ شد، گذر زمان هم این حقیقت را آشکار کرد که همینطور است صدام به نمایندگی از قدرت های شیطانی وارد جنگ با ملت ایران شده است.

  *در ادامه جنگ روابط آمریکا با عراق دوستانه تر شد و تا جایی پیش رفت که آمریکا بیشتر تسلیحات نظامی و سلاح های شیمیایی و میکروبی عراق را تأمین می کرد، آیا این امر تنها ناشی از یک رابطه بین المللی بود؟ چه اهدافی پشت پرده این رابطه وجود داشت؟

  وقتی که همان ماه های اول جنگ متجاوزین نتوانستند به اهداف مورد نظر خودشان برسند و روند جنگ تغییر کرد و با پیروزی های راهبردی که جمهوری اسلامی و رزمندگان اسلام به دست آوردند، غرب به شدت نگران شد چون وقتی که غرب جنگی را با جلو انداختن صدام راه انداخته مشخص است که شکست صدام و سقوط وی هم پیامدهای راهبردی منفی برای حامیان صدام دارد.

  برهمین اساس بود که غرب جمع بندی اش این بود که به هر نحوی شده باید از سقوط صدام به لحاظ نظامی جلوگیری کنیم و همین مسأله ایجاب کرد که آنها روز به روز روابطشان را عمیق تر، گسترده تر و همچنین آشکارتر کنند تا جایی که حتی مستقیم در کنار کمک ها و تجهیزی که می کردند به شکل مستقیم غربی ها وارد جنگ با ما شدند. خصوصا آمریکایی ها حمله به کشتی های نفتی، حمله به سلاح های نفتی و در نهایت زدن هواپیمای مسافربری ایرباس که منجر به شهید شدن قریب به ۳۰۰ نفر از مردم بی گناه کشورمان شد را انجام دادند.

  روابط دوستانه نیاز استراتژیک آمریکایی ها بود

  این نشان می دهد که آمریکایی ها در طول جنگ به شدت نگران این بودند که صدام به لحاظ نظامی سقوط کند بر همین مبنا روابطشان را بیشتر کردند و تلاش کردند که جلوی سقوط وی را بگیرند.

  در واقع این گسترش و عمیق کردن روابط و نزدیک شدن بیشتر روابط و دوستانه تر شدن آن  نیاز استراتژیک خود آمریکایی ها بود، از طرفی هم صدام این نیاز را داشتدچون صدام آسیب های جدی دیده بود، مناطقی را که قبلا تصرف کرده بود را از دست داده بود، جمهوری اسلامی در بعضی مناطق پیشروی را داشت و او به شدت نگران این بود که سقوط کند یعنی اینجا باز این نیاز متقابل بود که باعث شد که رواط اینها در طول جنگ بیشتر شود.

  *آمریکا چطور جنگ ۸ساله ایران و عراق را راهبری می کرد؟

  در این جنگ از همان ابتدا تا انتهایش اتاق فکری درست شده بود که افرادش را عمدتا صهیونیست ها و آمریکایی ها تأمین می کردند. یعنی ما وقتی که می بینیم که قریب ۴۰ کشور مستقیم از صدام حمایت می کنند، کشورهای عربی منابع مالی و نیازهای لوژستیکی و تدارکاتی رژیم بعث را تأمین می کنند حتی برخی از کشورهای عربی نیروی انسانی در اختیار عراق قرار می دهند و کشورهای غربی سلاح شیمیایی و میکروبی و انواع و اقسام تجهیزات و اطلاعات لازم را در اختیار آنها قرار می دهند! این نشان می دهد که این جنگ در یک جایی مدیریت راهبردی دارد. در واقع در آن نقطه کانونی هم خود آمریکایی ها هستند ولی خوب مشخص شد که در نهایت بازنده این جنگ صدام بود و وقتی که صدام نتوانست به هیچ یک از اهداف خودش برسد بازنده این جنگ در نهایت خود آمریکایی ها بودند چراکه از دل این جنگ یک ایران قوی و قدرتمند و تأثیرگذار در منطقه بیرون آمد.

  امروزه اگر ما موقعیت و نفوذی از بحث مقاومت تابیداری اسلامی را در منطقه داریم، بخش عمده اش نتیجه همان دوران دفاع مقدس است که در واقع آمریکایی ها از طریق صدام به دنبال نابودی انقلاب و جمهوری اسلامی بودند اما نه تنها این اتفاق نیافتاد بلکه جمهوری اسلامی در جنگ قوی و قدرتمند و تأثیرگذار شد.

  خوب در ادامه اش ما می بینیم که آمریکایی ها برای اینکه بتوانند به شکل دیگری جمهوری اسلامی را مهار کنند آن قضایای بعدی رخ داد و نهایتا بحث سقوط صدام با حمله آمریکا به عراق که این هم خودش از درس های روزگار است، شکل گرفت. این یکی از نکات عبرت آموز است که صدام که خوش خدمتی کرد و کاملا در اختیار آمریکایی ها بود چگونه توسط خود آمریکا از اریکه قدرت به زیر کشیده شد تا بتوانند به شکل دیگری از عراق علیه ما استفاده کنند.

  اینجا هم سیاست های آمریکا با شکست مواجه شد و آنها نتوانستند در عراق اهداف خود را به خوبی پیش ببرند و حالا در ادامه اش این جنگ های نیابتی گروههای تروریستی و تکفیری را داریم که قطعا در این مسیر هم آمریکایی ها بازنده نهایی خواهند بود و ملت های منطقه با کمک جمهوری اسلامی ایران می توانند به دوران آمریکا در منطقه پایان دهند.

  این اتفاقی در حال روی دادن است، در واقع آمریکایی هایی می خواستند از طریق جنگ و زیاده خواهی صدام، جمهوری اسلامی را نابود کنند اما امروز جمهوری اسلامی یک واقعیت است، یک قدرت تأثیرگذار که جبهه مردمی را در مقابل آمریکایی ها و متحدین آنها شکل می دهد؛ روند تحولات میدانی این جبهه به گونه ای است که آمریکایی ها روز به روز با افت قدرت بیشتری مواجه می شوند.

  موضوع مطلب: آمریکا ،
 • شهید محسن وزوایی

  محسن وزوائی در ۵ مرداد ماه ۱۳۳۹ در تهران متولد شد.
  در سال ۱۳۵۵ به دانشگاه راه یافت و در رشته شیمی دانشگاه صنعتی شریف مشغول به تحصیل شد.
  محسن وزوایی پس از شرکت در عملیاتهای متعدد به خصوص بیت المقدس سرانجام در ۱۰ اردیبهشت سال ۱۳۶۱ در عملیات الی بیت المقدس هنگام هدایت نیروهایش بر اثر اصابت گلوله و ترکش به شهادت رسید.

  فرازی از وصیت نامه شهید محسن وزوایی

  این امت باید بداند از بزرگترین خطراتى که انقلاب را تهدید مى کند، آفت نفوذ خطوط انحرافى در خط اصلى انقلاب یعنى همانا خط امام است؛ پس خط امام را دنبال کنید و امام را تنها نگذارید که نمى گذارید. شما امت مسلمان ایران در تاریخ جهان نمونه هستید.

  صفحه نخست
 • شهید محمد ابراهیم همت

  ابراهیم همت درسال ۱۳۳۴، در شهر قمشه اصفهان، به دنیا آمد
  وی در سال 1352 دیپلم گرفت و در کنکور سراسری شرکت کرد. عدم موفقیت ابراهیم در ورود به دانشگاه نتوانست خللی در اراده او به وجود آورد. در همان سال، پس از قبولی در امتحانات ورودی «دانشسرای تربیت معلم اصفهان» برای تحصیل عازم این شهر شد.
  محمدابراهیم همت 17 اسفند سال 1362 در جزیره مجنون به شهادت رسید.

  فرازی از وصیت نامه شهید ابراهیم همت

  من نیز در پوست خود نمی گنجم.گمشده ای دارم و خویشتن را در قفس محبوس می بینم و می خواهم از قفس به در آیم.سیمهای خاردار مانعند.من از دنیای ظاهر فریب مادیات و همه آنچه كه از خدا بازم می دارد متنفرم

  صفحه نخست
 • شهید مهدی باکری

  مهدی باکری در سال 1333 در شهرستان میاندوآب در یک خانواده مذهبی به دنیا آمد.
  پس از پیروزی انقلاب و به دنبال تشکیل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عضویت این نهاد درآمد و در سازماندهی و استحکام سپاه ارومیه نقش فعالی را ایفا کرد.
  مهدی باکری در عملیات والفجرمقدماتی و والفجر یک، دو، سه و چهار با عنوان فرمانده لشکر عاشورا، به همراه بسیجیان غیور و فداکار، در انجام تکلیف و نبرد با متجاوزین، آمادگی و ایثار همه‌جانبه‌ای را از خود نشان داد.

  فرازی از وصیت نامه شهید مهدی باکری

  یا رب العفو، خدایا نمیرم در حالیكه از من راضی نباشی. ای وای كه سیه‌ روز خواهم بود. خدایا كه چقدر دوست داشتنی و پرستیدنی هستی. هیهات كه نفهمیدم. خون باید میشد و در رگهایم جریان می‌یافت و سلول‌هایم یا رب یا رب می‌گفت. خدایا قبولم كن. یا اباعبدالله شفاعت.

  صفحه نخست
 • شهید حسین خرازی

  حسین خرازی سال ۱۳۳۶ در اصفهان متولد شد.
  شهید حسین خرازی این سردار رشید سپاه اسلام در جریان عملیات بزرگ و غرورآفرین کربلای 5 در حالی که فرماندهی «لشکر 14 امام حسین(ع)» را برعهده داشت، در 8 اسفند 1365در اثر اصابت ترکش به قلبش، به فیض عظمای شهادت نائل آمد .

  فرازی از وصیت نامه شهید حسین خرازی

  ... از مردم می‌خواهم که پشتیبان ولایت فقیه باشند، راه شهدای ما راه حق است، اول می‌خواهم که آن‌ها مرا بخشیده و شفاعت مرا در روز جزا کنند و از خدا می‌خواهم که ادامه‌دهنده راه آن‌ها باشم. آنهایی که با بودن‌شان و زندگی‌شان به ما درس ایثار دادند. با جهادشان درس مقاومت و با رفتنشان درس عشق به ما آموختند.

  صفحه نخست
 • شهید محمد بروجردی

  محمد بروجردی در سال 1333 در روستای «دره گرگ» از توابع شهرستان بروجرد به دنیا آمد.
  محمد بروجردی اول خرداد 1362 در حالی که با عده‌ای دیگر از همرزمانش در مسیر جاده مهاباد، نقده حرکت می‌کردند بر اثر انفجار مین به آرزوی دیرینه‌اش رسید و به فوز عظیم شهادت نایل آمد.

  فرازی از وصیت نامه شهید محمد بروجردی

  وجود امام امروز برای معیار است. راه او راه سعادت و انحراف از راهش خسران دنیا و آخرت است و من با تمام وجود این اعتقاد را دارم که شناخت و مبارزه با جریانهایی که بین مسلمین سعی در به انحراف کشیدن انقلاب از خط اصیل و مکتبی آن را دارند به مراتب حساستر و سخت‌تر از مبارزه با رژیم صدام و آمریکاست.

  صفحه نخست
 • شهید احمد کشوری

  ‌اح‍م‍د ک‍ش‍ور‌ی‌ ت‍ی‍ر م‍‍اه‌ ۱۳۳۲، در خ‍‍ان‍و‌اده‌‌‌ا‌ی‌ م‍ت‍وس‍ط در ف‍ی‍روزک‍وه‌ چ‍ش‍م‌ ب‍ه‌ ج‍‍ه‍‍ان گ‍ش‍ود.
  و‌ی‌ پ‍س‌ ‌از ‌اخ‍ذ دی‍پ‍ل‍م، ‌آم‍‍اده‌ ورود ب‍ه‌ د‌ان‍ش‍گ‍‍اه‌ ش‍د اما به ‌ع‍ل‍ت‌ ف‍ق‍ر م‍‍ال‍‍ی‌ و ‌ه‍زی‍ن‍ه‌ ‌س‍ن‍گ‍ی‍ن‌ د‌ان‍ش‍گ‍‍اه، ‌از ورود ب‍ه آن ب‍‍ازم‍‍ان‍د و در س‍‍ال‌ 1351، و‌ارد ‌ارت‍ش‌ (‌ه‍و‌ان‍ی‍روز) ش‍د.
  ش‍‍ه‍ی‍د س‍رل‍ش‍گ‍ر خ‍ل‍ب‍‍ان‌ ‌اح‍م‍د ک‍شور‌ی‌ 15 ‌آذر سال 1359، در ح‍‍ال‍‍ی‌ ک‍ه‌ ‌از ی‍ک‌ م‍‍ام‍وری‍ت‌ ب‍س‍ی‍‍ار م‍ش‍ک‍ل، ‌ام‍‍ا پ‍ی‍روز ب‍‍ازمی‌گ‍ش‍ت، در ‌ای‍لام‌ (م‍ن‍طق‍ه‌ م‍ی‍م‍ک‌ - دره‌ ‌ب‍ی‍ن‍‍ا) م‍ورد ح‍م‍ل‍ه‌ م‍زدور‌ان‌ ب‍‍ع‍ث‍‍ی‌ ق‍ر‌ار گ‍رف‍ت‌ و در ح‍‍ال‍‍ی‌ ک‍ه‌ ‌ه‍ل‍ی‍ک‍وپ‍ت‍رش‌ در ‌اث‍ر ‌اص‍‍اب‍ت‌ ر‌اک‍ت‌ ‌ه‍‍ا‌ی‌ دو ف‍رون‍د م‍ی‍گ‌ ‌ع‍ر‌اق‍‍ی‌ ب‍ه‌ ش‍دت‌ م‍‍ی‌ س‍وخ‍ت‌، ‌آن‌ ر‌ا ت‍‍ا م‍و‌اض‍‍ع‌ خ‍ود‌ی‌ ‌ه‍د‌ای‍ت‌ ک‍رد و ‌آن‌ گ‍‍اه‌ در خ‍‍اک‌ وطن‌ س‍ق‍وط ک‍رد و ب‍ه‌ ‌آرزو‌ی‌ دی‍ری‍ن‍ه‌ ‌اش‌ رس‍ی‍د و ش‍رب‍ت‌ ش‍‍ه‍‍ادت‌ ر‌ا م‍رد‌ان‍ه‌ س‍رک‍ش‍ی‍د.

  فرازی از وصیت نامه شهید احمد کشوری

  امام را تنها نگذارید.
  فراموش نكنید كه شهیدان نظاره گر كارهای شمایند.
  ما زنده به آنیم كه آرام نگیریم.
  موجیم كه آسودگی ما عدم ماست

  صفحه نخست
 • شهید علی‌اکبر شیرودی

  خلبان علی‌اکبر قربان شیرودی در دی‌ماه ۱۳۳۴ در روستای بالا شیرود از توابع شهرستان تنکابن در خانواده‌ای کشاورز و متدین دیده به جهان گشود.
  شیرودی پس از چند هزار مأموریت هوایی و انجام بالاترین پروازهای جنگی در دنیا و نجات یافتن از ۳۶۰ خطر مرگ سرانجام در آخرین عملیات پروازی خود (۸ اردیبهشت ۱۳۶۰) در منطقه بازی دراز، هنگامی که عراق لشکری زرهی با ۲۵۰ تانک و با پشتیبانی توپخانه و خمپاره‌انداز و چند فروند جنگنده روسی و فرانسوی، برای بازپس‌گیری ارتفاعات «بازی دراز» به سوی سرپل ذهاب گسیل داشته بود، به مقابله با آنان پرداخت و پس از انهدام چندین تانک از پشت سر مورد اصابت گلوله تانک قرار گرفت و به شهادت رسید.

  فرازی از وصیت نامه شهید شیرودی

  هنگامی که پرواز می کنم احساس می کنم همچون عاشق به سوی معشوق خود نزدیک می شوم و در بازگشت هرچند پروازم موفقت آمیز بوده باشد، مقداری غمگین هستم چون احساس می کنم هنوز خالص نشده ام تا به سوی خداوند برگردم.

  صفحه نخست
 • شهید غلامحسین افشردی (حسن باقری)

  غلامحسین افشردی که با نام حسن باقری نیز شناخته می‌شود اسفند سال ۱۳۳۴ در شهر تهران دیده به جهان گشود.
  او در زمستان سال 1361 وقتی در جبهه فکه مشغول شناسایی منطقه دشمن و آماده‌سازی عملیات بعدی بود، در سنگر دیده‌بان مورد اصابت گلوله خمپاره عراقی‌ها قرار گرفت و به شهادت رسید.

  فرازی از وصیت نامه شهید حسن باقری

  ... فعلاَ انقلاب ما همچون تیر زهرآگینی برای همه مستکبرین درآمده است و یاوری برای همه مستضعفین جهان ...
  ... ما با هیچ دولت و کشوری شوخی نداریم و با تمام مستکبرین جهان هم سرجنگ داریم و در این هدف جنگ با صدام یزید مقدمه است ...

  صفحه نخست
 • شهید مصطفی چمران

  مصطفی چمران در سال 1311 در تهران، خیابان پانزده خرداد، بازار آهنگرها، سرپولک متولد شد.
  وی با شروع جنگ به اهواز رفت و ستاد جنگ‌های نامنظم را بنیان‌گذاری کرد. از دیگر کارهای مهم وی ایجاد هماهنگی بین نیروهای ارتش، سپاه و نیروهای داوطلب مردمی بود که در منطقه حضور داشتند. مصطفی چمران در سی و یک ام خرداد ماه ۱۳۶۰ در مسیر دهلاویه-سوسنگرد بر اثر اصابت ترکش خمپاره به پشت سرش به شهادت رسید .

  فرازی از وصیت نامه شهید مصطفی چمران

  ... به خاطر عشق است که فداکاری می‌کنم.
  به خاطر عشق است که به دنیا با بی‌اعتنائی می‌نگرم و ابعاد دیگری را می‌یابم.
  به خاطر عشق است که دنیا را زیبا می‌بینم و زیبائی را می‌پرستم.
  به خاطر عشق است که خدا را حس می کنم، او را می‌پرستم و حیات و هستی خود را تقدیمش می کنم.
  عشق هدف حیات و محرک زندگی من است.
  زیباتر از عشق چیزی ندیده‌ام و بالاتر از عشق چیزی نخواسته‌ام.

  صفحه نخست
 • شهید عبد الحسین برونسی

  شهید والا تبار عبد الحسین برونسی در سال 1321 در روستای گلبوی کدکن تربت حیدریه چشم به جهان گشود .
  در ساعت 11 صبح روز 23 اسفند 1363 با اصابت ترکش خمپاره به بدن مطهرش ، مرثیه سرخ معراج را نجوا کرد و به مقام قرب الهی نائل آمد.

  فرازی از وصیت نامه شهید عبد الحسین برونسی

  ای جوانها، ای انسانها! به این قرآن توجه كنید كه با ما چقدر دارد روشن حرف می‌زند و به روشنی به ما بیان می‌كند، بیایید تجارت در راه خدا كنید و از این تجارت چهار روز دنیا دست بكشید. چه معامله‌ای بالاتر از اینكه خدا خریدارش باشد.

  صفحه نخست
 • شهید حسن طهرانی‌ مقدم

  حسن طهرانی مقدم ۶ آبان ماه ۱۳۳۸ در محله سرچشمه تهران متولد شد.
  شهید بزرگوار حاج حسن طهرانی‌مقدم پس از پایان دوره تحصیلات متوسطه در رشته صنایع(برش قطعات صنعتی) در مقطع فوق دیپلم مدرسه عالی تکنیکیوم نفیسی پذیرفته شد.
  حسن طهرانی مقدم در سال 1358، در مقطع لیسانس رشته مهندسی صنایع پذیرفته و به اخذ مدرک مهندسی در این رشته موفق شد.
  سردار حسن طهرانی‌مقدم تا روز آخر عمر نیز به عنوان مسئول سازمان خودکفایی سپاه در ایجاد یک توان علمی و دانشی پایه و زیر بنایی مشغول کارهای علمی و تحقیقاتی بود و در روز شهادتش (21 آبان 1390) در پادگان امیرالمومنین(ع) شهرستان ملارد در حالی که برای آزمایش موشکی، آماده می‌شد، بر اثر انفجار زاغه مهمات، به یاران شهیدش (احمد کاظمی، حسن شفیع زاده، حسن غازی،‌ غلامرضا یزدانی، علیرضا ناهیدی، مصطفی تقی‌خواه و ...) پیوست.

  فرازی از وصیت نامه شهید حسن طهرانی‌ مقدم

  هر وقت به یاد من افتادید برای شادیم یاد و ذکر اهل بیت (ع) و ذکر مصیبت آقا اباعبدالله و ائمه اطهار(ع) نمائید.

  صفحه نخست
 • شهید عباس بابایی

  عباس بابایی، در سال ۱۳۲۹ در شهرستان قزوین دیده به جهان گشود.
  وی دوره ابتدایی و متوسطه را در همان شهر به تحصیل پرداخت و در سال ۱۳۴۸، به دانشکده خلبانی نیروی هوایی راه یافت و پس از گذراندن دوره آموزش مقدماتی برای تکمیل دوره به آمریکا اعزام شد.
  تیمسار عباس بابایی صبح روز پانزدهم مرداد ماه سال 1366 مصادف با روز عید قربان همراه یکی از خلبانان نیروی هوایی (سرهنگ نادری) به منظور شناسایی منطقه و تعیین راه کار اجرای عملیات، با یک فروند هواپیمای آموزشی اف-۵ از پایگاه هوایی تبریز به پرواز درآمد و وارد آسمان عراق شد. وی پس از انجام دادن مأموریت، به هنگام بازگشت، در آسمان خطوط مرزی، هدف گلوله‌های تیربار ضد هوایی قرار گرفت و از ناحیه سر مجروح شد و بلافاصله به شهادت رسید.

  فرازی از وصیت نامه شهید عباس بابایی

  همسرم ! راه خدا را انتخاب کن که جز این راه دیگری برای خوشبختی وجود ندارد.
  ملیحه جان همانطوری که میدانی احترام مادر واجب است . اگر انسان کوچکترین ناراحتی داشته باشد اولین کسی که سخت ناراحت می شود مادراست که همیشه به فکر فرزند یعنی جگرگوشه اش می باشد. . .

  صفحه نخست
 • شهید مهدی زین الدین

  سال 1338 ه ش در كانون گرم خانواده‌ای مذهبی، متدین و از پیروان مكتب سرخ تشیع، در تهران دیده به جهان گشود.
  در ۲۷ آبان ۱۳۶۳ مهدی زین الدین همراه با برادرش به منظور شناسایی منطقه از کرمانشاه به سوی سردشت در حال حرکت با گروه‌های مسلح جدایی طلب درگیر شده و به درجه رفیع شهادت نائل شد.

  فرازی از وصیت نامه شهید مهدی زین الدین

  اولین شرط لازم برای پاسداری از اسلام، اعتقاد داشتن به امام حسین(ع) است. هیچ کس نمی‌تواند پاسداری از اسلام کند در حالی که ایمان و یقین به اباعبدالله‌الحسین(ع) نداشته باشد. اگر امروز ما در صحنه‌های پیکار می‌رزمیم و اگر امروز ما پاسدار انقلابمان هستیم و اگر امروز پاسدار خون شهدا هستیم و اگر مشیت الهی بر این قرار گرفته که به دست شما رزمندگان و ملت ایران، اسلام در جهان پیاده شود و زمینه ظهور حضرت امام زمان(عج) فراهم گردد، به واسطه عشق، علاقه و محبت به امام حسین(ع) است.

  صفحه نخست
 • شهید مصطفی احمدی روشن

  شهید مصطفی احمدی روشن در 17 شهریور سال 1358 در روستای سنگستان استان همدان متولد شد.
  این مرد الهی در 21 دی 1390 پس از خروج از منزل در ساعت ۸:۳۰ صبح توسط یک موتورسیکلت سوار با چسباندن یک بمب مغناطیسی در خیابان گل نبی تهران، میدان کتابی ترور شد.

  فرازی از وصیت نامه شهید مصطفی احمدی روشن

  چرا نمی‌دانید که بزرگ‌ترین نعمت را خدا به ما داده است که در حکومتی الهی زندگی می‌کنیم به رهبری ولایت فقیه. گوشتان را باز کنید و بشنوید سخن،‌ سخن‌گوی آمریکایی که گفت:‌ "اگر ما جایگاهی به‌عنوان ولی فقیه را بر زورق تردید بنشانیم بزرگ‌ترین بار را از دوش خود برداشته‌ایم" آیا حالا اگر کسی با این اصل مخالفت دارد جیره خور امریکا نیست؟

  صفحه نخست