تبلیغات
دفـاع مـقدس - کشورهای درگیر در جنگ تحمیلی علیه ایران
 • نظرسنجی

  » شما با انتشار چه موضوعاتی بیشتر موافقید؟

 • دفـاع مـقدس

  زنده نگه داشتن یاد شـــــهدا کمتر از شــــــهادت نیست . "مقام معظم رهبری"

 • درباره ما

  باسلام...من محدثه قلی زاده دانش آموز مدرسه احمدی روشن فردیس هستم...
  این وبلاگ را با هدف آشنایی بیشتر دانش آموزان و عموم مردم با ناگفته ها و روایات دفاع مقدس طراحی کردم و هدفم از انتخاب این نوع قالب آشنایی با شهیدان دفاع مقدس به صورت کلی و خلاصه در حد چند خط بود.
  از تمام عزیزانی که درباره مطالب و یا کل وبلاگ انتقادات و پیشنهاداتی دارند تقاضای ارسال این نظرات به ایمیل فوق دارم تا در جهت بهبود وبلاگ مورد استفاده قرار گیرد.
  تماس با من: amintis.1396@gmail.com
  ID تلگرام شخصی مدیر: amingh_v@

 • کشورهای درگیر در جنگ تحمیلی علیه ایران

  نویسنده: محدثه قلـی زاده | چهارشنبه 11 مهر 1397 ساعت 10:18 ب.ظ

  پس از پیروزی شکوهمندانقلاب اسلامی ایران، دولت كارتر كوشید دولت ایران را متقاعد كند كه به همكاری همه جانبه خود با ایالات متحده ادامه دهد كه جریان گروگانگیری دیپلمات های این كشور، فضا را بیش از گذشته مخدوش نمود. آمریكا علاوه بر این تحقیر بی سابقه می ترسید امواج انقلاب اسلامی در كشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس نیز فراگیر شود و منافع غرب بیش از پیش به خطر بیفتد بنابراین به دشمنی علنی با جمهوری اسلامی ایران برخاست.
  نقش آمریکا و غرب در جنگ تحمیلی عراق علیه ایران


       در اولین روزهای مهر ماه سال 59 ، جمهوری اسلامی ایران که از وجود عناصر خود فروخته داخلی و ضد انقلاب رنج می برد ، با تهاجم رژیم بعث که مسلح به تسلیحات غرب و خصوصاً آمریكا بود ، روبرو شد و در دفاعی جانانه و مقدس به مدت 8 سال در برابر تمام کشورهای استکباری ایستاد.
        تمامی کشورهای حوزه خلیج فارس از تاثیرات انقلاب اسلامی ایران دچار ترس و وحشت شدند که در این میان ،صدام موضع خصمانه تری نسبت به ایران داشت ،روابط تهران - بغداد تیره گشت به طوری که دو طرف یكدیگر را به داشتن مقاصد نامطلوب متهم می كردند. ایران ، عراق را به قاچاق سلاح به اعراب ناراضی در خوزستان و تجاوزات نظامی ادواری به خاك ایران متهم می كرد. عراق نیز به نوبه خود ، ایران را متهم به پشتیبانی و كمك رسانی به شورشیان كرد عراق و حزب الدعوه می كرد . بنابراین آمریکا اوایل دهه 1980 (1359) توان حمله نظامی موفقیت آمیز علیه ایران را نداشت ، در نتیجه براندازی نظام جمهوری اسلامی ایران را به دیگران واگذار وبه این ترتیب ، وظیفه حمله به ایران را به عراق محول کرد.

       برژینسكی ، مشاور امنیت ملی كارتر ، جهت زمینه سازی و اطلاع از وضعیت عراق برای شروع جنگ ، چندین سفر محرمانه به بغداد كرد. روزنامه تایمز لندن نیز در تاریخ 27 خرداد 59 به ملاقات برژینسكی و صدام اشاره هایی كرد. این روزنامه در یكی از این گزارش ها آورده بود: برژینسكی پس از سفر محرمانه خود به بغداد در اواخر سال 1358 در یك مصاحبه تلویزیونی گفت : ما اختلاف قابل ملاحظه ای بین آمریکا و عراق نمی بینیم و معتقدیم عراق كه تصمیم به استقلال دارد ، در آرزوی امنیت خلیج عربی است . عراق نیز بر پایه اطلاعات دریافتی از سوی عناصر فراری از ایران ، امكاناتی را در اختیار وفاداران شاه كه هدفی جز سرنگونی نظام اسلامی در ایران نداشتند ، قرار داد. شخصیت مهم و قدرتمند این دسته از مخالفان ، تیمسار اویسی بود كه گفته می شد قادر است از حمایت 15هزار چریك كرد برخوردار شود. در چنین شرایطی بود كه عراق تصمیم به تهاجم به خاک کشور ایران گرفت.

  مقدمات حمله به ایران

       صدام در 26 شهریور 1359 ،  17 سپتامبر 1980 ، به طور رسمی اعلام كرد كه موافقت نامه 1975 الجزایر هیچ گونه اعتبار قانونی ندارد و شط العرب باید تحت حاكمیت اعراب قرار گیرد. وی گفت: ما مصمم هستیم كه با به كارگیری زور ، كلیه سرزمین های خویش را پس بگیریم.

       حوادث مرزی میان ایران و عراق ، حدود 2 ماه پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران آغاز شد. این وقایع تا مدتی كم اهمیت و ثابت باقی ماند ولی از روزی كه آتش توپخانه سنگین عراق علیه نیروهای ایران در منطقه قصرشیرین 15 مجروح بر جای نهاد، شکل جدی به خود گرفت.

       براساس گزارش روزنامه نیویورك تایمز ، طرح جنگی عراق برای اشغال خوزستان در سپتامبر 1980 براساس یك طرح نظامی انگلیس تنظیم شده بود كه حاوی نقشه اشغال استان نفت خیز خوزستان ایران با كمك و یاری دولت  انگلستان از عراق بود.

       به مرور زمان ، مواضع خصمانه عراق نسبت به جمهوری اسلامی صریح تر شد. صدام برای اولین بار در تاریخ 18 فروردین 1359 یعنی همزمان با قطع رابطه ایران و امریكا ، اعلام كرد كه ایران باید از 3 جزیره تنب بزرگ ، تنب كوچك و ابوموسی خارج شود و چندی بعد نیز تاكید كرد كه عراق آماده است اختلاف خود با ایران را با زور حل كند.

       صدام سرانجام در تاریخ 20 شهریور با طرح بهانه هایی در جمع وزرای خارجه كشورهای عربی ، ضمن درخواست حمایت از آنان اعلام كرد كه خاكمان را از ایران باز پس می گیریم.
  صدام در 26 شهریور 59 در مجلس ملی عراق سخنرانی كرد و در مقابل دوربین های تلویزیون ، موافقتنامه
  صلح 1975 الجزایر را كه خود او امضا كرده بود پاره كرد و 5 روز به ارتش عراق دستور حمله به خاك ایران را صادر كرد.

  هدف آمریكا در تحمیل جنگ چه بود ؟

       پیروزی انقلاب اسلامی و سقوط شاه ، استراتژی آمریكا در منطقه سوق‌الجیشی خلیج‌فارس، كه بر دو ستون ایران شاهنشاهی و عربستان سعودی پی ریزی شده بود را فرو ریخت و این مسأله، مناسبات میان دو كشور ایران و عراق را دستخوش تحول كرد.

  موازنه نسبی قوا كه تا پیش از انقلاب بین ایران و عراق حاكم بود، تغییر كرد و با پیدایش خلاء قدرت در منطقه، موج اسلام‌خواهی می ‌توانست تهدیدی برای آمریکا باشد. در نتیجه، لازمه تأمین منافع آمریكا و غرب، اعاده نظم پیشین در منطقه بود.

  كودتای شبكه نیما

  ارتش عراق با برنامه‌ریزی ایالات متحده ، عملیات براندازی را در قالب كودتا  آغاز كرد. نیروهای عراقی برای سردرگم کردن مقامات تهران و فراهم آوردن شرایط برای عناصر كودتاچی در مرداد 59 اقدام به ایجاد درگیری در 20 نقطه مرزی كردند. اما غافل از این که توان نیروهای انقلابی ارتش و خصوصاً سپاه پاسداران را نادیده گرفته بودند. اعضای «شبكه نیما» به شكل غیرمنتظره‌ای توسط نیروهای ارتش و سپاه دستگیر شده و برنامه كودتا شكست خورد .

   آغاز توطئه جنگ

  پس از شكست كودتا، ارتش عراق عملیات وسیعی را در مرزهای جنوبی و غربی ایران آغاز كرد. از آماده‌سازی پل‌های شناور نظامی در كرانه غربی «اروند رود»‌گرفته تا احداث كانال‌ و سنگر بتن آرمه در مرزهای میانی و شمالی.

       یگان‌های عملیاتی ارتش عراق نیز با حمایت‌ آمریكا تحركات خود را آغاز نمودند. تدارکات ماشین جنگی صدام آن‌ چنان چشمگیر بود كه فرماندهان رده بالای نیروهای سپاه و ارتش را واداشت تا از بنی‌صدر به عنوان جانشین فرمانده كل قوا، خواستار تشكیل جلسه‌ اضطراری، جهت بررسی انگیزه‌ تحركات ارتش بعث در مرز مشترك و اتخاذ تدابیر لازم، برای مقابله با هر گونه تهدید خارجی شوند. این جلسه در 24 مرداد 59 در كرمانشاه تشكیل شد.  

       حاج «احمد متوسلیان» فرمانده وقت سپاه مریوان روایت می‌كند: «من دقیقاً یادم هست كه یك ماه قبل از شروع جنگ، جلسه‌ای در «اتاق جنگ» لشكر 81 زرهی كرمانشاه به ریاست بنی‌صدر تشكیل شد. در این جلسه آقایان «ظهیرنژاد» و «صیاد شیرازی» به همراه فرماندهان ارتشی 30 منطقه نظامی از استان‌های آذربایجان غربی، كردستان ،كرمانشاه و نیز برادران «مرتضی رضایی» (فرمانده كل وقت سپاه ) و «محمد بروجردی» (فرمانده سپاه غرب كشور) به اتفاق مسئولان سپاه در كل مناطق غرب حضور داشتند.

        در این جلسه، فرمانده سپاه قصر شیرین، به مسأله عدم آمادگی دفاعی نیروهای مسلح اشاره كرد و گفت: از این حیث نیروهای ما كمترین آمادگی رزمی ندارند. در صورتی كه ارتش عراق، از خیلی وقت پیش شروع به ساختن استحكامات نظامی خودش كرده و در حاشیه مرز دارد سنگرهای بتنی می‌سازد. بعد هم ایشان به تفصیل به وضعیت بد نیروهای ارتش از این لحاظ و نیز، حملات مكرر ارتش عراق به پاسگاه‌های مرزی ما اشاره كرد. نهایتاً از بنی‌صدر سؤال كردیم؛ اگر به احتمال یك درصد عراق به ایران حمله كند، شما چه تدبیری برای دفاع دارید؟ بنی‌صدر گفت: «عراق هرگز جرأت چنین كاری را ندارد!» این بار برادر بروجردی گفت: «آقای رئیس جمهور! اگر به احتمال یك در هزار، عراق به ایران حمله كند و فرضاً بخواهد در غرب جلو بیاید و شهر قصرشیرین را بگیرد، شما برای مقابله با چنین مسأله‌ای چه تدبیری دارید؟!»

        بنی‌صدر گفت: «عراق هیچ وقت چنین غلطی نمی‌كند. برای اینكه هم در سطح بین‌المللی و سیاست جهانی محكوم می‌شود و هم امنیت داخلی خودش به خطر می‌افتد. برهمین اساس، عراق خودش را به خطر نمی‌اندازد.»
       بنی‌صدر در حالی چنین قرائتی از وضع موجود داشت كه صدام اهداف خود را برای تجاوز به ایران از پیش تعریف كرده بود. حاكمیت بر اروندرود، جداسازی استان نفت‌خیز خوزستان از ایران و براندازی حكومت جمهوری اسلامی و سرانجام در 31 شهریور 1359، رژیم جنگ افروز بغداد عملیات تهاجم سراسری خود را به خاك ایران اسلامی آغاز كرد.

  كشورهای حامی ایران

       سه كشور كره شمالی ، سوریه و لیبی در آغاز جنگ حمایت خود را از ایران اعلام كردند ولی در اواسط جنگ كشور لیبی از حمایت خود منصرف و به ایران اعلام جنگ داد.

       كره شمالی نیز به جهت حضور نیروهای امریكا در كره جنوبی و ژاپن و دشمنی با این كشورها و آمریكا، امكان حمایت از ایران را نداشت و درگیر مشكلات خود بود.

       سوریه به دلیل اشغال بخشی از سرزمین خود به دست اسرائیل و در گیری با آن امكان اینكه حمایت قابل توجهی  از ایران بنماید را نداشت.

       اما ایران ، ضعف ها و كمبودهای خود نسبت به عراق را با اتكاء به خدا و فرزندان غیور خود و با دفاع جانانه آنان از سرزمین خود ادامه داد.

   

  کشورهای حامی عراق

   الف ـ آمریكا

       مهم ‌ترین مشوق صدام برای حمله به ایران ، آمریکا بود. آمریکایی ها با سقوط نظام شاهنشاهی در ایران دستشان از منابع عظیم نفت كشورمان كوتاه شده بود، بلافاصله پس از پیروزی انقلاب اسلامی ، اقدام به دشمنی و حمله نمودند. حمله نظامی در صحرای طبس كه با امدادهای الهی شكست خورد، كودتای نوژه و ده ها توطئه دیگر از جمله اقدامات دولت آمریكا بود.

       زمانی که آمریكایی ‌ها در تمام این توطئه‌ها شکست خوردند، صدام را تشویق كردند كه به ایران
  حمله كند .

        در سال دوم جنگ و زمانی که ارتش اسلام ، نیروهای اشغالگر را ازخاك خود بیرون كرد،دولت آمریكا هم زمان چهار عملیات را برای حمایت از صدام و بر علیه ایران آغاز كرد :

  1-   عملیات استانچ: تلاشهای دیپلماتیك برای شناسایی مبادی ورود سلاح و جلوگیری از ارسال تجهیزات جنگی به ایران

  2-    عملیات مالی :تلاش برای تأمین نیازهای مالی عراق از طریق شركتهای آمریكایی

  3-    عملیات اطلاعاتی: قرار دادن اطلاعات نظامی مورد نیاز عراق از ایران

  4-   عملیات ضد ایرانی در سازمان های بین المللی: محكومیت ایران در این سازمانها و جلوگیری
   از انتقال صحبتهای به حق مسئولین ایرانی به دیگر كشورها

  ب ـ شوروی سابق یا روسیه فعلی

       بخش عمده اسلحه مورد نیاز عراقی ‌ها در طول جنگ توسط شوروی تأمین می‌شد. این كشور با در اختیار گذاشتن تجهیزات و جنگ افزارهای مدرن ، كمك زیادی به صدام كرد.

       پیشرفته‌ترین هواپیماهای جنگی، هلی‌كوپتر، تانك و سلاحهای دیگر ، از جمله تسلیحاتی بود كه شوروی در طول هشت سال جنگ به عراق داد.

       فرماندهان ارتش روسیه با حضور در ارتش عراق، ضمن دادن آموزش نظامی به فرماندهان عراقی ، راههای مقابله با حملات رزمندگان اسلام و حمله به ایران را به آنها می‌آموختند.

  ج ـ اروپا

       دو كشور فرانسه و آلمان بیشتر از سایر کشورهای اروپایی ، عراق را حمایت کردند. هواپیماهای سوپر اتاندارد و موشكهای لیزری كه از آخرین دستاوردهای صنعت نظامی فرانسه بود، در اختیار ارتش عراق قرار گرفت. هواپیماهای سوپراتاندارد به دلیل گران بودن ، به ارتش عراق اجاره داده شد تا خلبانان عراقی با استفاده از آنها به راحتی بتوانند رزمندگان اسلام و شهرهای ایران را بمباران كنند.

       زمانی که تمام این كمك ها نتوانست ارتش شكست خورده صدام را نجات دهد، آلمان با ارسال مواد شیمیایی به یاری صدام شتافت و او توانست 6000 تن بمب شیمیایی علیه مردم ایران به كار گیرد. ارتش صدام فقط 1100نفر را در شهر سردشت و سایر نقاط ایران و 5000 نفر را در شهر حلبچه با استفاده از این سلاحها به شهادت رساند.

       كشورهای ایتالیا و بلژیك با ارسال موشكهای پیشرفته ضد زره و كمك به عراق در ساخت توپخانه دوربرد و بخشهای دیگر ارتش این كشور، از جمله حامیان عراق بودند.

  د ـ كشورهای عربی

       این كشورها با در اختیار داشتن بیشترین منابع نفت و  گاز دنیا، عمده‌ترین پشتیبان عراق از نظر مالی و نیروی انسانی بودند.

       حضوراسیرانی ازسربازان کشورهای اردن، مصر،‌ مراکش، سودان،‌ سومالی و کشورهای عربی خلیج فارس نشان دهنده  اعزام نیروی انسانی ازسوی کشورهای عربی به عراق است.

        آسمان این كشورها نیز در طول جنگ در اختیار عراق بود و هواپیماهای عراقی برای حمله به مناطق حساس در خلیج فارس و تنگه هرمز و استان‌های جنوبی كشورمان ، از آسمان این كشورها استفاده می‌كردند.


  هـ ـ سایر كشورها

       كشورهایی مثل برزیل و آرژانتین كه در صنعت نظامی در آن زمان تقریباً پیشرفته بودند، تسلیحاتی را در اختیار عراق قرار می‌دادند. بعضی كشورها هم یا توانایی كمك به عراق رانداشتند، مثل كشورهای آمریكای لاتین و آفریقایی یا آنكه بی‌طرف بودند مثل تركیه و پاكستان.

    بی تردید عنایات خاص پروردگار متعال ، همیشه هدایتگر  و راهنمای رزمندگان اسلام در جبهه‌های حق علیه باطل بود و نیز توجهات ائمه اطهار (ع) كه نام مباركشان رمز عملیات وزینت بخش پرچم های رزمندگان مابود ، ملت بزرگوار و وفادار به امام و اسلام  ، بزرگترین پشتیبان و حامی فرزندانشان در جبهه بودند.

        در این عرصه امتحان و آزمون الهی ، سربلندی و افتخار برای نسل های آینده به یادگار ماند و مردم
  عزیزمان ، بدون دادن امتیاز یا واگذاری بخش کوچکی از آب و خاك كشورمان، بزرگترین و طولانی‌ترین جنگ تاریخ معاصر را با پیروزی پشت سر گذاشتند. این افتخار بزرگ نصیب همه‌ اقوام و اقلیتهای ایران شد.

   

 • شهید محسن وزوایی

  محسن وزوائی در ۵ مرداد ماه ۱۳۳۹ در تهران متولد شد.
  در سال ۱۳۵۵ به دانشگاه راه یافت و در رشته شیمی دانشگاه صنعتی شریف مشغول به تحصیل شد.
  محسن وزوایی پس از شرکت در عملیاتهای متعدد به خصوص بیت المقدس سرانجام در ۱۰ اردیبهشت سال ۱۳۶۱ در عملیات الی بیت المقدس هنگام هدایت نیروهایش بر اثر اصابت گلوله و ترکش به شهادت رسید.

  فرازی از وصیت نامه شهید محسن وزوایی

  این امت باید بداند از بزرگترین خطراتى که انقلاب را تهدید مى کند، آفت نفوذ خطوط انحرافى در خط اصلى انقلاب یعنى همانا خط امام است؛ پس خط امام را دنبال کنید و امام را تنها نگذارید که نمى گذارید. شما امت مسلمان ایران در تاریخ جهان نمونه هستید.

  صفحه نخست
 • شهید محمد ابراهیم همت

  ابراهیم همت درسال ۱۳۳۴، در شهر قمشه اصفهان، به دنیا آمد
  وی در سال 1352 دیپلم گرفت و در کنکور سراسری شرکت کرد. عدم موفقیت ابراهیم در ورود به دانشگاه نتوانست خللی در اراده او به وجود آورد. در همان سال، پس از قبولی در امتحانات ورودی «دانشسرای تربیت معلم اصفهان» برای تحصیل عازم این شهر شد.
  محمدابراهیم همت 17 اسفند سال 1362 در جزیره مجنون به شهادت رسید.

  فرازی از وصیت نامه شهید ابراهیم همت

  من نیز در پوست خود نمی گنجم.گمشده ای دارم و خویشتن را در قفس محبوس می بینم و می خواهم از قفس به در آیم.سیمهای خاردار مانعند.من از دنیای ظاهر فریب مادیات و همه آنچه كه از خدا بازم می دارد متنفرم

  صفحه نخست
 • شهید مهدی باکری

  مهدی باکری در سال 1333 در شهرستان میاندوآب در یک خانواده مذهبی به دنیا آمد.
  پس از پیروزی انقلاب و به دنبال تشکیل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عضویت این نهاد درآمد و در سازماندهی و استحکام سپاه ارومیه نقش فعالی را ایفا کرد.
  مهدی باکری در عملیات والفجرمقدماتی و والفجر یک، دو، سه و چهار با عنوان فرمانده لشکر عاشورا، به همراه بسیجیان غیور و فداکار، در انجام تکلیف و نبرد با متجاوزین، آمادگی و ایثار همه‌جانبه‌ای را از خود نشان داد.

  فرازی از وصیت نامه شهید مهدی باکری

  یا رب العفو، خدایا نمیرم در حالیكه از من راضی نباشی. ای وای كه سیه‌ روز خواهم بود. خدایا كه چقدر دوست داشتنی و پرستیدنی هستی. هیهات كه نفهمیدم. خون باید میشد و در رگهایم جریان می‌یافت و سلول‌هایم یا رب یا رب می‌گفت. خدایا قبولم كن. یا اباعبدالله شفاعت.

  صفحه نخست
 • شهید حسین خرازی

  حسین خرازی سال ۱۳۳۶ در اصفهان متولد شد.
  شهید حسین خرازی این سردار رشید سپاه اسلام در جریان عملیات بزرگ و غرورآفرین کربلای 5 در حالی که فرماندهی «لشکر 14 امام حسین(ع)» را برعهده داشت، در 8 اسفند 1365در اثر اصابت ترکش به قلبش، به فیض عظمای شهادت نائل آمد .

  فرازی از وصیت نامه شهید حسین خرازی

  ... از مردم می‌خواهم که پشتیبان ولایت فقیه باشند، راه شهدای ما راه حق است، اول می‌خواهم که آن‌ها مرا بخشیده و شفاعت مرا در روز جزا کنند و از خدا می‌خواهم که ادامه‌دهنده راه آن‌ها باشم. آنهایی که با بودن‌شان و زندگی‌شان به ما درس ایثار دادند. با جهادشان درس مقاومت و با رفتنشان درس عشق به ما آموختند.

  صفحه نخست
 • شهید محمد بروجردی

  محمد بروجردی در سال 1333 در روستای «دره گرگ» از توابع شهرستان بروجرد به دنیا آمد.
  محمد بروجردی اول خرداد 1362 در حالی که با عده‌ای دیگر از همرزمانش در مسیر جاده مهاباد، نقده حرکت می‌کردند بر اثر انفجار مین به آرزوی دیرینه‌اش رسید و به فوز عظیم شهادت نایل آمد.

  فرازی از وصیت نامه شهید محمد بروجردی

  وجود امام امروز برای معیار است. راه او راه سعادت و انحراف از راهش خسران دنیا و آخرت است و من با تمام وجود این اعتقاد را دارم که شناخت و مبارزه با جریانهایی که بین مسلمین سعی در به انحراف کشیدن انقلاب از خط اصیل و مکتبی آن را دارند به مراتب حساستر و سخت‌تر از مبارزه با رژیم صدام و آمریکاست.

  صفحه نخست
 • شهید احمد کشوری

  ‌اح‍م‍د ک‍ش‍ور‌ی‌ ت‍ی‍ر م‍‍اه‌ ۱۳۳۲، در خ‍‍ان‍و‌اده‌‌‌ا‌ی‌ م‍ت‍وس‍ط در ف‍ی‍روزک‍وه‌ چ‍ش‍م‌ ب‍ه‌ ج‍‍ه‍‍ان گ‍ش‍ود.
  و‌ی‌ پ‍س‌ ‌از ‌اخ‍ذ دی‍پ‍ل‍م، ‌آم‍‍اده‌ ورود ب‍ه‌ د‌ان‍ش‍گ‍‍اه‌ ش‍د اما به ‌ع‍ل‍ت‌ ف‍ق‍ر م‍‍ال‍‍ی‌ و ‌ه‍زی‍ن‍ه‌ ‌س‍ن‍گ‍ی‍ن‌ د‌ان‍ش‍گ‍‍اه، ‌از ورود ب‍ه آن ب‍‍ازم‍‍ان‍د و در س‍‍ال‌ 1351، و‌ارد ‌ارت‍ش‌ (‌ه‍و‌ان‍ی‍روز) ش‍د.
  ش‍‍ه‍ی‍د س‍رل‍ش‍گ‍ر خ‍ل‍ب‍‍ان‌ ‌اح‍م‍د ک‍شور‌ی‌ 15 ‌آذر سال 1359، در ح‍‍ال‍‍ی‌ ک‍ه‌ ‌از ی‍ک‌ م‍‍ام‍وری‍ت‌ ب‍س‍ی‍‍ار م‍ش‍ک‍ل، ‌ام‍‍ا پ‍ی‍روز ب‍‍ازمی‌گ‍ش‍ت، در ‌ای‍لام‌ (م‍ن‍طق‍ه‌ م‍ی‍م‍ک‌ - دره‌ ‌ب‍ی‍ن‍‍ا) م‍ورد ح‍م‍ل‍ه‌ م‍زدور‌ان‌ ب‍‍ع‍ث‍‍ی‌ ق‍ر‌ار گ‍رف‍ت‌ و در ح‍‍ال‍‍ی‌ ک‍ه‌ ‌ه‍ل‍ی‍ک‍وپ‍ت‍رش‌ در ‌اث‍ر ‌اص‍‍اب‍ت‌ ر‌اک‍ت‌ ‌ه‍‍ا‌ی‌ دو ف‍رون‍د م‍ی‍گ‌ ‌ع‍ر‌اق‍‍ی‌ ب‍ه‌ ش‍دت‌ م‍‍ی‌ س‍وخ‍ت‌، ‌آن‌ ر‌ا ت‍‍ا م‍و‌اض‍‍ع‌ خ‍ود‌ی‌ ‌ه‍د‌ای‍ت‌ ک‍رد و ‌آن‌ گ‍‍اه‌ در خ‍‍اک‌ وطن‌ س‍ق‍وط ک‍رد و ب‍ه‌ ‌آرزو‌ی‌ دی‍ری‍ن‍ه‌ ‌اش‌ رس‍ی‍د و ش‍رب‍ت‌ ش‍‍ه‍‍ادت‌ ر‌ا م‍رد‌ان‍ه‌ س‍رک‍ش‍ی‍د.

  فرازی از وصیت نامه شهید احمد کشوری

  امام را تنها نگذارید.
  فراموش نكنید كه شهیدان نظاره گر كارهای شمایند.
  ما زنده به آنیم كه آرام نگیریم.
  موجیم كه آسودگی ما عدم ماست

  صفحه نخست
 • شهید علی‌اکبر شیرودی

  خلبان علی‌اکبر قربان شیرودی در دی‌ماه ۱۳۳۴ در روستای بالا شیرود از توابع شهرستان تنکابن در خانواده‌ای کشاورز و متدین دیده به جهان گشود.
  شیرودی پس از چند هزار مأموریت هوایی و انجام بالاترین پروازهای جنگی در دنیا و نجات یافتن از ۳۶۰ خطر مرگ سرانجام در آخرین عملیات پروازی خود (۸ اردیبهشت ۱۳۶۰) در منطقه بازی دراز، هنگامی که عراق لشکری زرهی با ۲۵۰ تانک و با پشتیبانی توپخانه و خمپاره‌انداز و چند فروند جنگنده روسی و فرانسوی، برای بازپس‌گیری ارتفاعات «بازی دراز» به سوی سرپل ذهاب گسیل داشته بود، به مقابله با آنان پرداخت و پس از انهدام چندین تانک از پشت سر مورد اصابت گلوله تانک قرار گرفت و به شهادت رسید.

  فرازی از وصیت نامه شهید شیرودی

  هنگامی که پرواز می کنم احساس می کنم همچون عاشق به سوی معشوق خود نزدیک می شوم و در بازگشت هرچند پروازم موفقت آمیز بوده باشد، مقداری غمگین هستم چون احساس می کنم هنوز خالص نشده ام تا به سوی خداوند برگردم.

  صفحه نخست
 • شهید غلامحسین افشردی (حسن باقری)

  غلامحسین افشردی که با نام حسن باقری نیز شناخته می‌شود اسفند سال ۱۳۳۴ در شهر تهران دیده به جهان گشود.
  او در زمستان سال 1361 وقتی در جبهه فکه مشغول شناسایی منطقه دشمن و آماده‌سازی عملیات بعدی بود، در سنگر دیده‌بان مورد اصابت گلوله خمپاره عراقی‌ها قرار گرفت و به شهادت رسید.

  فرازی از وصیت نامه شهید حسن باقری

  ... فعلاَ انقلاب ما همچون تیر زهرآگینی برای همه مستکبرین درآمده است و یاوری برای همه مستضعفین جهان ...
  ... ما با هیچ دولت و کشوری شوخی نداریم و با تمام مستکبرین جهان هم سرجنگ داریم و در این هدف جنگ با صدام یزید مقدمه است ...

  صفحه نخست
 • شهید مصطفی چمران

  مصطفی چمران در سال 1311 در تهران، خیابان پانزده خرداد، بازار آهنگرها، سرپولک متولد شد.
  وی با شروع جنگ به اهواز رفت و ستاد جنگ‌های نامنظم را بنیان‌گذاری کرد. از دیگر کارهای مهم وی ایجاد هماهنگی بین نیروهای ارتش، سپاه و نیروهای داوطلب مردمی بود که در منطقه حضور داشتند. مصطفی چمران در سی و یک ام خرداد ماه ۱۳۶۰ در مسیر دهلاویه-سوسنگرد بر اثر اصابت ترکش خمپاره به پشت سرش به شهادت رسید .

  فرازی از وصیت نامه شهید مصطفی چمران

  ... به خاطر عشق است که فداکاری می‌کنم.
  به خاطر عشق است که به دنیا با بی‌اعتنائی می‌نگرم و ابعاد دیگری را می‌یابم.
  به خاطر عشق است که دنیا را زیبا می‌بینم و زیبائی را می‌پرستم.
  به خاطر عشق است که خدا را حس می کنم، او را می‌پرستم و حیات و هستی خود را تقدیمش می کنم.
  عشق هدف حیات و محرک زندگی من است.
  زیباتر از عشق چیزی ندیده‌ام و بالاتر از عشق چیزی نخواسته‌ام.

  صفحه نخست
 • شهید عبد الحسین برونسی

  شهید والا تبار عبد الحسین برونسی در سال 1321 در روستای گلبوی کدکن تربت حیدریه چشم به جهان گشود .
  در ساعت 11 صبح روز 23 اسفند 1363 با اصابت ترکش خمپاره به بدن مطهرش ، مرثیه سرخ معراج را نجوا کرد و به مقام قرب الهی نائل آمد.

  فرازی از وصیت نامه شهید عبد الحسین برونسی

  ای جوانها، ای انسانها! به این قرآن توجه كنید كه با ما چقدر دارد روشن حرف می‌زند و به روشنی به ما بیان می‌كند، بیایید تجارت در راه خدا كنید و از این تجارت چهار روز دنیا دست بكشید. چه معامله‌ای بالاتر از اینكه خدا خریدارش باشد.

  صفحه نخست
 • شهید حسن طهرانی‌ مقدم

  حسن طهرانی مقدم ۶ آبان ماه ۱۳۳۸ در محله سرچشمه تهران متولد شد.
  شهید بزرگوار حاج حسن طهرانی‌مقدم پس از پایان دوره تحصیلات متوسطه در رشته صنایع(برش قطعات صنعتی) در مقطع فوق دیپلم مدرسه عالی تکنیکیوم نفیسی پذیرفته شد.
  حسن طهرانی مقدم در سال 1358، در مقطع لیسانس رشته مهندسی صنایع پذیرفته و به اخذ مدرک مهندسی در این رشته موفق شد.
  سردار حسن طهرانی‌مقدم تا روز آخر عمر نیز به عنوان مسئول سازمان خودکفایی سپاه در ایجاد یک توان علمی و دانشی پایه و زیر بنایی مشغول کارهای علمی و تحقیقاتی بود و در روز شهادتش (21 آبان 1390) در پادگان امیرالمومنین(ع) شهرستان ملارد در حالی که برای آزمایش موشکی، آماده می‌شد، بر اثر انفجار زاغه مهمات، به یاران شهیدش (احمد کاظمی، حسن شفیع زاده، حسن غازی،‌ غلامرضا یزدانی، علیرضا ناهیدی، مصطفی تقی‌خواه و ...) پیوست.

  فرازی از وصیت نامه شهید حسن طهرانی‌ مقدم

  هر وقت به یاد من افتادید برای شادیم یاد و ذکر اهل بیت (ع) و ذکر مصیبت آقا اباعبدالله و ائمه اطهار(ع) نمائید.

  صفحه نخست
 • شهید عباس بابایی

  عباس بابایی، در سال ۱۳۲۹ در شهرستان قزوین دیده به جهان گشود.
  وی دوره ابتدایی و متوسطه را در همان شهر به تحصیل پرداخت و در سال ۱۳۴۸، به دانشکده خلبانی نیروی هوایی راه یافت و پس از گذراندن دوره آموزش مقدماتی برای تکمیل دوره به آمریکا اعزام شد.
  تیمسار عباس بابایی صبح روز پانزدهم مرداد ماه سال 1366 مصادف با روز عید قربان همراه یکی از خلبانان نیروی هوایی (سرهنگ نادری) به منظور شناسایی منطقه و تعیین راه کار اجرای عملیات، با یک فروند هواپیمای آموزشی اف-۵ از پایگاه هوایی تبریز به پرواز درآمد و وارد آسمان عراق شد. وی پس از انجام دادن مأموریت، به هنگام بازگشت، در آسمان خطوط مرزی، هدف گلوله‌های تیربار ضد هوایی قرار گرفت و از ناحیه سر مجروح شد و بلافاصله به شهادت رسید.

  فرازی از وصیت نامه شهید عباس بابایی

  همسرم ! راه خدا را انتخاب کن که جز این راه دیگری برای خوشبختی وجود ندارد.
  ملیحه جان همانطوری که میدانی احترام مادر واجب است . اگر انسان کوچکترین ناراحتی داشته باشد اولین کسی که سخت ناراحت می شود مادراست که همیشه به فکر فرزند یعنی جگرگوشه اش می باشد. . .

  صفحه نخست
 • شهید مهدی زین الدین

  سال 1338 ه ش در كانون گرم خانواده‌ای مذهبی، متدین و از پیروان مكتب سرخ تشیع، در تهران دیده به جهان گشود.
  در ۲۷ آبان ۱۳۶۳ مهدی زین الدین همراه با برادرش به منظور شناسایی منطقه از کرمانشاه به سوی سردشت در حال حرکت با گروه‌های مسلح جدایی طلب درگیر شده و به درجه رفیع شهادت نائل شد.

  فرازی از وصیت نامه شهید مهدی زین الدین

  اولین شرط لازم برای پاسداری از اسلام، اعتقاد داشتن به امام حسین(ع) است. هیچ کس نمی‌تواند پاسداری از اسلام کند در حالی که ایمان و یقین به اباعبدالله‌الحسین(ع) نداشته باشد. اگر امروز ما در صحنه‌های پیکار می‌رزمیم و اگر امروز ما پاسدار انقلابمان هستیم و اگر امروز پاسدار خون شهدا هستیم و اگر مشیت الهی بر این قرار گرفته که به دست شما رزمندگان و ملت ایران، اسلام در جهان پیاده شود و زمینه ظهور حضرت امام زمان(عج) فراهم گردد، به واسطه عشق، علاقه و محبت به امام حسین(ع) است.

  صفحه نخست
 • شهید مصطفی احمدی روشن

  شهید مصطفی احمدی روشن در 17 شهریور سال 1358 در روستای سنگستان استان همدان متولد شد.
  این مرد الهی در 21 دی 1390 پس از خروج از منزل در ساعت ۸:۳۰ صبح توسط یک موتورسیکلت سوار با چسباندن یک بمب مغناطیسی در خیابان گل نبی تهران، میدان کتابی ترور شد.

  فرازی از وصیت نامه شهید مصطفی احمدی روشن

  چرا نمی‌دانید که بزرگ‌ترین نعمت را خدا به ما داده است که در حکومتی الهی زندگی می‌کنیم به رهبری ولایت فقیه. گوشتان را باز کنید و بشنوید سخن،‌ سخن‌گوی آمریکایی که گفت:‌ "اگر ما جایگاهی به‌عنوان ولی فقیه را بر زورق تردید بنشانیم بزرگ‌ترین بار را از دوش خود برداشته‌ایم" آیا حالا اگر کسی با این اصل مخالفت دارد جیره خور امریکا نیست؟

  صفحه نخست